top of page
Mentorszülők_JEL_ALAPÍTVÁNY_edited.jpg

Hallássérült mentorszülői 
hálózat

Gyermekednél felmerült a hallássérülés gyanúja, vagy már diagnosztizálták is?​ Hallássérült szülő vagy és vannak kérdéseid a gyerekneveléssel kapcsolatban?​ Úgy érzed, a szakmai segítségen túl baráti tanácsokra is szükséged van?​ Jó lenne valakivel beszélgetni, aki maga is volt már hasonló helyzeteben? 

Jó helyen jársz!

Legyél te is mentorszülő!
A 2025. április 26-án induló
új csoport betelt.
Ha érdekel a következő
mentorszülő képzés, 
írj nekünk!

A képzésre olyan szülők, szülőpárok jelentkezését várjuk,

akik hallássérültek, vagy hallássérült gyermeket nevelnek-neveltek,

örömmel osztanák meg tapasztalataikat, ismereteiket másokkal is

és érdeklődnek a mentorálás iránt.

Az ingyenes mentorszülői képzések célja, hogy a hallássérült gyermeket nevelő szülők (akik maguk is lehetnek hallássérültek) megkapják mindazt az információt, ami ehhez a speciális élethelyzettel való megküzdéshez szükséges. A mentorszülők képzésének része a hallássérült gyermekeket nevelő szülők mentálhigiénés megsegítése; közvetlen tanácsadás, útmutatás arra nézve, hogy az érintett családok hová és merre forduljanak segítségért egy új, bizonytalan és tanácstalan helyzetben.

 

Projektünk egyik fő célja, hogy a jelnyelven történő elsődleges szocializáció, és a jelnyelven történő családi kommunikáció, mint lehetőség, teret nyerjen a hallássérült gyermeket nevelő szülők körében, ugyanakkor legalább ekkora szerepet szánunk a hangzó beszédfejlesztéssel, gyógypedagógiai terápiával kapcsolatos információknak is.

 

A mentorszülő olyan szülő, aki maga is érintett: maga is hallássérült vagy hallássérült gyermeket nevel; a megélt helyzet kapcsán rendelkezik azokkal a tapasztalatokkal, élményekkel, ismeretekkel, pszichés megküzdési mechanizmusokkal és gyakorlatokkal, melyek nagy segítséget nyújthatnak egy olyan szülő(pár) számára, akik adott esetben életükben először szembesülnek a fogyatékosság tényével gyermekük kapcsán.

 

Célunk, hogy létrejöjjön egy stabil tudással és saját megélt tapasztalatokkal rendelkező, vegyes mentorszülői csoport, akik igény esetén képesek és hajlandóak közvetlen tanácsadással, útmutatással és lelki segítséggel szolgálni érintett sorstársaiknak.

A képzés időtartama: 40 óra.  Gyakorlati jellegű, aktív órák és csoportfoglalkozás, elmélet és gyakorlat.

A képzés helyszíne: Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ), 1068 Budapest, Benczúr u. 21.

A képzésen való részvétel ingyenes! Befejezése után a résztvevők tanúsítványt kapnak.

Az órák magyar jelnyelven és hangzó magyar nyelven zajlanak, jelnyelvi tolmács részvételével.

Képzési alkalmak:

2025. április 26.   |  9:00 - 17:15

2025. május 10.   |  9:00 - 17:15

2025. május 24.   |  9:00 - 17:15

2025. május 31.   |  9:00 - 17:15

2025. június 14.   | 9:00 - 12:30, utána záró esemény: családi nap

Bővebb információ: +36 20 347 9870 (Viber vagy telefon), jelalapitvany@gmail.com

A projekt a Jel Alapítvány és a SINOSZ partnerségében valósul meg. Támogatónk:

BELÜGYMINISZTÉRIUM_LOGO
nszi_logo_small.png

Mentorszülő képzések

Mit csinál a mentorszülő?

  • megnyugtatja a hozzá forduló érintettet és családot, hogy problémájukkal nincsenek egyedül

  • irányt mutat az orvosi és diagnosztikai (audiológiai) ellátások között (korai fejlesztés, hallókészülék, CI, jelnyelv, stb.)

  • jelenlétével, melléállásával érzelmi támaszt nyújt és személyes példájával pozitív jövőképet mutat

  • nem hoz döntéseket mentoráltja helyett, de minden szükséges információt megad a döntés megkönnyítéséhez

  • segítséget nyújt a kezdeti nehézségekben és az új életstratégiák kialakításában

  • elfogadást nyújt

  • minden információt diszkréten kezel

A mentorszülő civil sorstárs segítőként, önkéntesen támogatja azokat a szülőket, érintetteket, akik hozzá fordulnak információért, segítségért vagy akár egy baráti beszélgetésért. Saját átélt tapasztalatára támaszkodva, lelki támaszt, sorstársi melléállást és tájékoztatást nyújt.

 

A mentorszülő nem orvos, nem szakember: saját átélt élethelyzetéből fakadó feldolgozási stratégiáit ötvözi a szakszerű segítségnyújtás eszközeivel, melyeket kommunikációs tréningen és elméleti képzésen sajátított el. A képzés során mentoraink megtanulják a megfelelő, nem tolakodó vagy paternalista segítségnyújtás művészetét, mely képessé teszi őket a hozzájuk forduló, krízist átélő személy helyzetének, dilemmáinak, érzelmi állapotának átélésére és az arra való reagálásra.

 

Az elméleti képzésen naprakész és megalapozott tudást sajátítanak el a hallássérülés orvosi-diagnosztikai hátteréről, a hangzó- és jelnyelvi nyelvelsajátítás lehetőségeiről, az oktatás színtereiről, a fogyatékossággal élők jogairól és az elérhető ellátásokról.

bottom of page